Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 63

Ολυμπιακός... στιλάτος και πρωτοπόρος!

Αθλητικά

Έπιασε -και πάλι- κορυφή ο Ολυμπιακός! Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση για τρεις περιόδους, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα της Αρμάνι (87-80) και επέστρεψαν στην 1η θέση της Euroleague.

Έκανε το χρέος του, το έκανε και με εντυπωσιακό τρόπο! Ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο την αναμέτρηση κόντρα στην… υπερsoft Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας 87-80 και επέστρεψε έπειτα από απουσία λίγων εβδομάδων στην κορυφή της κατάταξης της Euroleague, ισοβαθμώντας με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου στηριζόμενη αυτή τη φορά περισσότερo στην τρομερή της επίθεση και στο πολύ καλό βράδυ από τα 6.75, έβαλε τις βάσεις μόλις από τα μέσα της β’ περιόδου για μια εύκολη νίκη επί των Ιταλών, φτάνοντας σε εκείνο το χρονικό σημείο ακόμα και στο 7/12 από τη γραμμή του τριπόντου.

Ωστόσο, όταν σταμάτησαν να μπαίνουν τα σουτ, οι «ερυθρόλευκοι» με όπλο την πάντα σταθερή τους άμυνα, έκλεψαν πολλές φορές την μπάλα, τρέχοντας πολλούς αιφνιδιασμούς και κατά συνέπεια σκοράροντας εύκολους πόντους. Οι «ερυθρόλευκοι» με την ολοκληρωτική τους εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, είχαν ουσιαστικά κλειδώσει τη νίκη, αφού πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 14 πόντων (48-34). Στο β’ μέρος δεν χρειάστηκε να κάνει πολλά… Χωρίς να φορτσάρει τις μηχανές και παρά την έλλειψη συγκέντρωσης στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός έφτασε εκ του ασφαλούς στην επικράτηση με διαφορά επτά πόντων που δεν αποτυπώνει την εικόνα του αγώνα και επέστρεψε στην κορυφή.

Κορυφαίοι για τον Ολυμπιακό οι Παπανικολάου (15π., 7 ριμπάουντ), Σπανούλης (14π., 7 ασίστ) και Μάντζαρης (8π., 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ενώ μεγάλη βοήθεια ειδικά στη β’ περίοδο έδωσε ο Κάιλ Ουίλτζερ που έκανε την καλύτερή του εμφάνιση με τα ερυθρόλευκα (15π., 3/4 τρίποντα), με τους Πειραιώτες να ολοκληρώνουν το ματς με συνολικά 23 ασίστ. Από την Αρμάνι που εκμεταλλεύτηκε τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο και έσωσε την εικόνα της, ξεχώρισαν οι Τζέρελς (15π.), Ταρζέφσκι (12π., 6 ριμπάουντ), ενώ ο Γκάουντλοκ άρχισε να σκοράρει (20π.), όταν όλα είχαν κριθεί. Ο Κουζμίνσκας στο ντεμπούτο του είχε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Το ματς Με ρεσιτάλ τριπόντων έξω από τη γραμμή των 6,75 άρχισε ο Ολυμπιακός, εκμεταλλευόμενος την άριστη κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και το γεγονός ότι η Αρμάνι ρίσκαρε με το ελεύθερο σουτ των παικτών του Γιάννη Σφαιρόπουλου. Σπανούλης, Μάντζαρης και Πρίντεζης «πλήγωναν» ανενόχλητοι την… άμυνα των Ιταλών διαμορφώνοντας το 9-6, με τους Ιταλούς να βρίσκουν στην άλλη πλευρά του παρκέ λύσεις με τα επιθετικά ριμπάουντ του Ταρζέφσκι και τις ατομικές προσπάθειες των Μίτσοφ και Γκάουντλοκ.

Ο Σπανούλης με νέο τρίποντο συνέχισε το «κρεσέντο» των «ερυθρόλευκων» (14-6), ωστόσο όπως ήταν αναγκαίο, ο Ολυμπιακός έπρεπε να βρει κι άλλους τρόπους να σκοράρει. Τα κατάφερε χωρίς δυσκολία, καθώς έκλεψε μπάλες, βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό, με τη διαφορά να φτάνει σε διψήφια τιμή (24-13) με κάρφωμα του Παπαπέτρου, με τον Ολυμπιακό να κυριαρχεί παράλληλα και στον τομέα των ριμπάουντ. Την ίδια στιγμή η Αρμάνι δεν… πρωτοτύπησε, καθώς βρήκε σκορ με ατομικές προσπάθειες των Τζέρελς και Κουζμίνσκας, με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο +9 για τους γηπεδούχους (26-17).

Καρμπόν της πρώτης περιόδου ήταν και το δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι Πειραιώτες άρχισαν εκ νέου με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα, με τον Ουίλτζερ να ευστοχεί σε δύο προσπάθειες και τον Παπαπέτρου σε άλλη μία, με τη διαφορά να πηγαίνει στο +12 (35-23). Ο Καναδός φόργουορντ όμως δεν είχε διάθεση να σταματήσει και πραγματοποιώντας την καλύτερή του εμφάνιση, έδειξε πλουραλισμό στο επιθετικό του παιχνίδι, διαμορφώνοντας το 39-23 με προσωπικές ενέργειες κοντά στο καλάθι των Ιταλών. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού ενώ ο ίδιος ο φόργουορντ του Ολυμπιακού είχε ήδη 12 πόντους.

Γενικότερα, ο προσανατολισμός των παικτών του Σφαιρόπουλου είχε αλλάξει, αφού η μπάλα πήγαινε πιο συχνά κοντά στη ρακέτα των Ιταλών. Η ομάδα του Πιανιτζιάνι έβρισκε σκορ με τον Ταρζέφσκι, που ήταν η πιο σταθερή απειλή προς το καλάθι του Ολυμπιακού, ωστόσο η διαφορά έμενε στο +16 (46-30) στο 1:26 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, χάρη στο καλάθι και φάουλ του Σπανούλη. Η περίοδος έκλεισε τελικά στο 48-34 με τον Γκάουντλοκ να συνδέεται με το καλάθι του Ολυμπιακού στα τελευταία δευτερόλεπτα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός διαχειριζόταν τη διαφορά που είχε χτίσει στο πρώτο ημίχρονο, χάρη στην εξαιρετική του εμφάνιση και είτε με τρίποντα, είτε με τον Μιλουτίνοφ που δεν είχε αξιόμαχο αντίπαλο συντηρούσε το προβάδισμα στο επίπεδο των 12-15 πόντων. Μάλιστα, με τρίποντο του Παπανικολάου –που ήταν και πάλι από τους πιο ορεξάτους- το σκορ έγινε 60-43, με το +17 να είναι υψηλότερο στο ματς. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού συνέχισε να «πυροβολεί» (63-47), ακυρώνοντας με αυτόν τον τρόπο τις προσπάθειες του Μίτσοφ στην άλλη πλευρά του παρκέ. Τελικά, η περίοδος και με τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να τρέχουν σε κάθε ευκαιρία το γήπεδο έκλεισε στο 70-53, με το λέι-απ του Παπαπέτρου.

Κάποια στιγμή θα ερχόταν και η χαλάρωση για τους γηπεδούχους, από τη στιγμή που το ματς είχε επί της ουσίας ολοκληρωθεί και αυτό έγινε από τα μέσα της τέταρτης περιόδου. Οι δύο ομάδες για περίπου 2,5 λεπτά είχαν μείνει χωρίς πόντο, κυρίως λόγω της απρόσεκτης επιθετικής τους συμπεριφοράς, με την κατάσταση να διαφοροποιείται με ένα πολύ δύσκολο καλάθι του Ουίλτζερ που πήγε τη διαφορά στο +19 (72-53). Από εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση για τους Ιταλούς οι Γκάουντλοκ και Κουζμίνσκας, που δικούς τους πόντους έριξαν τη διαφορά στους 13 (77-64) ενώ ο Τσιντσαρίνι έκανε το 77-66, ρίχνοντας έπειτα από πολλή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Παρ’ όλα αυτά και σε συνδυασμό με τα τρελά καλάθια του Γκάουντλοκ που έριξαν τη διαφορά στους 5 (85-80), οι Πειραιώτες έφτασαν στη νίκη (87-80) και στην κορυφή της Euroleague, παρέα με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας την οποία όμως έχει νικήσει στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-34, 70-53, 87-80

Ολυμπιακός (Γιάννης Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (4 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 15 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης 1, Ουίλτζερ 15, Τόμπσον 2.

Αρμάνι Μιλάνο (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 20 (3), Μίτσοφ 11 (1), Καλνιέτις 3, Ταρζέφσκι 12 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσαρίνι 2, Κουζίν, Αμπάς, Εμπαγιέ, Θίοντορ 5, Τζέρελς 15 (3).