Football League: Κέρδισε και σώθηκε ο Εργοτέλης

> Ποδόσφαιρο

Χαμόγελα στο Ηράκλειο για τον Εργοτέλη.

Με νίκη ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις της η Παναχαϊκή η οποία συνέτριψε με 4-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας, ενώ φιλοδώρησαν με επτάρες Σπάρτη και Απόλλωνα Λάρισας η Δόξα Δράμας και ο ΑΟΧ Κισσαμικός αντίστοιχα. Κλείδωσε την παραμονή του με πεντάρα ο Εργοτέλης, φινάλε με νίκη για τον Καραϊσκάκη, ενώ πέρασαν με διπλό από την Καλλιθέα τα Τρίκαλα.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 33ης αγωνιστικής: 

  • ΑΟΧ Κισσαμικός - Απόλλων Λάρισας 7-0 (2' Χαλκιαδάκης, 13' Παντελάκης, 28', 48' Λεό, 35' Ξύδας, 45' Τόλι, 63' Λεμονής)
  • Καλλιθέα – Τρίκαλα 0-1 (86' Σιαλμάς)
  • Καραϊσκάκης Άρτας - Απόλλων Πόντου 2-1 (11' Παπανίκου, 48' Ευαγγέλου - 15' Μπρίτο)
  • Εργοτέλης – Αιγινιακός 5-1 (2', 70' Κάιπερς, 75' Τσέλιος, 77' Ιατρούδης, 90' Σταματάκος - 45'+2' Πέριτς)
  • Παναχαϊκή - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-1 (3', 84' Μωραΐτης, 5' Κυνηγόπουλος, 53' Φωτάκης - 38' Σουντουρά)
  • Άρης – Πανσερραϊκός 2-0 (57' Πασάς, 81' Παυλίδης)
  • Δόξα Δράμας – Σπάρτη 7-0 (30', 31', 40', 58', 84' Κουσκουνάς, 81' Αρναρέλλης, 88' Βαλλιάνος)
  • Αχαρναϊκός - Παναιγιάλειος Δ.Δ.
  • Βέροια – ΟΦΗ Δ.Δ.

Η βαθμολογία (σε 33 αγώνες):

1. ΟΦΗ 83

2. Άρης 82

...............................................

3. Παναχαϊκή 70

4. ΑΟΧ Κισσαμικός 61

5. Δόξα Δράμας 60

6. Τρίκαλα 58

7. Απόλλων Πόντου 50

8. Καραϊσκάκης 48

9. Εργοτέλης 43

10. Απόλλων Λάρισας 43

11. Αναγέννηση Καρδίτσας 37

12. Σπάρτη 37

...............................................

13. Αιγινιακός 37

14. Πανσερραϊκός 30

15. Παναιγιάλειος 25

16. Καλλιθέα 24

17. Βέροια 5

18. Αχαρναϊκός -51

Η επόμενη αγωνιστική:

Κυριακή 27 Μαΐου

  • Καλλιθέα - ΑΟΧ Κισσαμικός (17:00, Δημ. Στάδιο Καλλιθέας)
  • Απόλλων Λάρισας - Καραϊσκάκης Άρτας (17:00, Γήπεδο Φιλιππούπολης)
  • Τρίκαλα - Εργοτέλης (17:00 WEB ΕΡΤ, Δημ. Στάδιο Τρικάλων)
  • Αιγινιακός – Παναχαϊκή (17:00, «Γ. Παραλυκίδης»)
  • Αναγέννηση Καρδίτσας – Άρης (17:00, Δημ. Στάδιο Καρδίτσας)
  • ΟΦΗ – Σπάρτη (17:00 ΕΡΤ3, «Θ. Βαρδινογιάννης»)
  • Πανσερραϊκός - Δόξα Δράμας (17:00, Δημ. Σερρών)
  • Απόλλων Πόντου – Αχαρναϊκός Δ.Δ.
  • Παναιγιάλειος – Βέροια Δ.Δ



Πηγή: iefimerida.gr