Ολυμπιακός: Οι πιθανοί αντίπαλοι του στα προκριματικά του Europa League

> Ποδόσφαιρο

Ο Ολυμπιακός έτοιμος να μάθει τη Δευτέρα τον αντίπαλο του στα προκριματικά του Europa League.

Τη Δευτέρα το μεσημέρι διενεργείται στη Νιόν της Ελβετίας η κλήρωση των αγώνων του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League. Ο Ολυμπιακός θα βρίσκεται στο γκρουπ των ισχυρών. Να σημειωθεί πως δεν μπορεί να κληρωθεί ούτε με την σκωτσέζικη Χιμπέρνιαν, αλλά ούτε με την Ντιναμό Μπρεστ από τη Λευκορωσία, αφού είναι αντίπαλοι του Αστέρα Τρίπολης και του Ατρόμητου, στο δεύτερο προκριματικό γύρο, αντίστοιχα. Φυσικά, δεν μπορούν να κληρωθούν ομάδεςαπό την ίδια χώρα.

Ισχυροί:

  • Σεβίλλη (Ισπανία) - Ούιπεστ (Ουγγαρία)
  • Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία)
  • ΠΑΟΚ (Ελλάδα) - Βασιλεία (Ελβετία) / όποιος αποκλειστεί
  • B36 Τόρσαβν (Νησιά Φερόε) - Μπεσίκτας (Τουρκία)
  • Ολυμπιακός (Ελλάδα)
  • Στουρμ Γκρατς (Αυστρία) - Άγιαξ (Ολλανδία) / όποιος αποκλειστεί
  • Σπάρτακ Σουμποτίτσα (Σερβία) - Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)
  • Στιάρναν (Ισλανδία) - Κοπεγχάγη (Δανία)
  • Μπράγκα (Πορτογαλία)
  • Ρουντάρ Βελένιε (Σλοβενία) - Στεάουα Βουκουρεστίου (Ρουμανία)
  • Γάνδη (Βέλγιο)
  • Γκενκ (Βέλγιο) - Φόλα Έσχ (Λουξεμβούργο)
  • Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν) - Αλκμαάρ (Ολλανδία)
  • Τσικχούρα Σάκχερε (Γεωργία) - Μάριμπορ (Σλοβενία)
  • Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ) - Ραντνίτσκι Νις (Σερβία)
  • Φέγιενορντ (Ολλανδία)
  • Ραπίντ Βιέννης (Αυστρία)
  • Λειψία (Γερμανία) - Χάκεν (Σουηδία)
  • Παρτιζάν (Σερβία) Vs Τρακάι (Λιθουανία)
  • Αμπερντίν (Σκωτία) - Μπέρνλι (Αγγλία)
  • Ριέκα (Κροατία)
  • Σεράγεβο (Βοσνία) Vs Αταλάντα (Ιταλία)
  • Μόλντε (Νορβηγία) - Λάτσι (Αλβανία)
  • Βέντσπιλς (Λετονία) - Μπορντό (Γαλλία)
  • Ούφα (Ρωσία ) - Ντομζάλε (Σλοβενία)
  • Ζελέζνιτσαρ (Βοσνία) - Απόλλων Λεμεσού (Κύπρος)

Ανίσχυροι

  • Γιαγκελόνια (Πολωνία) - Ρίο Άβε (Πορτογαλία)
  • Ζόρια Λουχάνσκ (Ουκρανία)
  • Χιμπέρνιαν (Σκωτία) - Αστέρας Τρίπολης (Ελλάδα)
  • Μπασάκσεχιρ (Τουρκία)
  • Τζουγκάρντεν (Σουηδία) - Μάριουπολ (Ουκρανία)
  • Ντουναϊσκά Στρέντα (Σλοβακία) - Ντιναμό Μινσκ (Λευκορωσία)
  • Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία) - Σλάβια Σόφια (Βουλγαρία)
  • Σαχτάρ Σόλιγκορσκ (Λευκορωσία) - Λεχ Πόζναν (Πολωνία)
  • ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) - Αντμίρα Βάκερ (Αυστρία)
  • ΛΑΣΚ Λιντζ (Αυστρία) - Λίλεστρομ (Νορβηγία)
  • Λουκέρνη (Ελβετία)
  • Σεντ Γκάλεν (Ελβετία) - Σάρπσμποργκ (Νορβηγία)
  • Σίγκμα Όλομουτς (Τσεχία)
  • Βιτόρουλ (Ρουμανία) - Φιτέσε (Ολλανδία)
  • Ντιναμό Μπρεστ (Λευκορωσία) - Ατρόμητος (Ελλάδα)
  • Χάποελ Χάιφα (Ισραήλ) - Χαφνάρφιορντουρ (Ισλανδία)
  • Ντάνταλκ (Ιρλανδία) - ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος)
  • Ζάλγκιρις Βίλνιους (Λιθουανία) - Βαντούζ (Λιχτενστάιν)
  • Όσιγιεκ (Κροατία) - Ρέιντζερς (Σκωτία)
  • Μπρόντμπι (Δανία)
  • Νόρντζελαντ (Δανία) - ΑΪΚ Στοκχόλμης (Σουηδία)
  • Γκόρνικ Ζάμπρζε (Πολωνία - Τρέντσιν (Σλοβακία)
  • Μπάλζαν (Μάλτα) - Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)
  • Ουνιβερσιτάτεα Κραϊόβα (Ρουμανία)
  • Τόμπολ Κοστανάι (Καζακστάν) - Πιούνικ (Αρμενία)
  • Χόνβεντ (Ουγγαρία) - Προγκρές Νίντελκορν (Λουξεμβούργο)



Πηγή: iefimerida.gr