17
Δευ, Δεκ

Έπιασε κορυφή ο ΑΟΠ στον Β' όμιλο ΕΠΣΚ (Βαθμολογία)

> Ποδόσφαιρο

Έπιασε κορυφή ο ΑΟΠ ύστερα από τη μεγάλη του νίκη με 2-0 στο δημοτικό στάδιο Παροικιάς, στο τοπικό ντέρμπι με τον Μαρπησσαϊκό.

Το παριανό ντέρμπι –που παρακολούθησαν ελάχιστοι φίλαθλοι των δύο ομάδων- είχε πρωταγωνιστή στις αρχές του αγώνα τον ΑΟΠ.

Σχεδόν με την έναρξη του παιχνιδιού, μόλις στο 2ο λεπτό, ο Τσόκα με πλασέ έγραψε το 1-0 για τους Παροικιώτες, ενώ με πέναλτι του Αρκουλή στο 18ο λεπτό, ο ΑΟΠ έγραψε το 2-0.

Η ομάδα της Παροικιάς είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων του αγώνα για τα πρώτα 40 λεπτά περίπου, ενώ οι Μαρπησσαίοι βγήκαν στη συνέχεια στην αντεπίθεση και έκαναν ευκαιρίες.

Στο β’ ημίχρονο αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές, δίχως όμως να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος.

Οι πρωταγωνιστές:

ΑΟΠ: Χαριστός, Καραγκούνης, Βλακά, Γκιόκα, Καραφυλλάκης, Τσούκε (Παπά), Αρκουλής, Ζγουράτι, Τσόκα, Τριανταφυλλίδης (Μάρκου), Γιουρτζίδης.

Μαρπησσαϊκός: Λιάρος, Παπαδόπουλος (Κιοσέ), Βράπι (Δ. Κρητικός), Τζανακόπουλος, Σωτηρόπουλος, Κορρές (Εσάι), Γκεμπόρις, Βιτζηλαίος, Ε. Κρητικός, Αντωνόπουλος, Ρούσσος.

Διαιτητής: Ζαράνης, με βοηθούς τις κυρίες Ψαρρά και Μργαρίτη.