17
Κυρ, Φεβ

Ο ΑΟΠ "βύθισε" περισσότερο τον Μαρπησσαϊκό

> Ποδόσφαιρο

Δίκαιη νίκη πέτυχε ο ΑΟΠ επί του Μαρπησσαϊκού στο δημοτικό γήπεδο Μαρμάρων με 1-2 επί του Μαρπησσαϊκού.

Ο αγώνας ήταν αρκετά όμορφος με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με διαφορετικούς στόχους. Ο ΑΟΠ για να συνεχίσει να βρίσκεται στο κυνήγι της πρώτης προνομιούχου τριάδας του ομίλου και ο Μαρπησσαϊκός για τη σωτηρία του στην Α’ κατηγορία της ΕΠΣΚ.

Ο Μαρπησσαϊκός προηγήθηκε 1-0 με όμορφο γκολ του Βιτζηλαίου, όταν αφού κέρδισε δύο μονομαχίες με αμυντικούς του ΑΟΠ μέσα στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο ΑΟΠ ισοφάρισε σε 1-1 στο 36ο λεπτό όταν ο Τριανταφυλλίδης έκανε μία βαθιά σέντρα στη μεγάλη περιοχή του Μαρπησσαϊκού και ο Γιαννούλης έπαιξε βόλει με κεφαλιές με τον Γιουρτζίδη, με τον τελευταίο να πετυχαίνει την ισοφάριση (φωτό).

Το νικητήριο γκολ για τον ΑΟΠ επιτεύχθηκε στο 62ο λεπτό, όταν ο Τριανταφυλλίδης εκτέλεσε φάουλ αρκετά έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Ράπτης που είχε ξεχαστεί από τους αμυντικούς του Μαρπησσαϊκού, με πλασέ πέτυχε το 1-2. Για το γκολ φέρει μεγάλη ευθύνη η αμυντική γραμμή των Μαρπησσαίων.

Τέλος, στις καθυστερήσεις του αγώνα αποβλήθηκε ο Κραραφυλλάκης του ΑΟΠ με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι πρωταγωνιστές

Μαρπησσαϊκός: Ανουσάκης, Χρ. Τζανακόπουλος, Τζουμανίκας, Ρούσσος, Κιοσέ, Αντωνόπουλος, Καλαβρουζιώτης (Χρυσοχός), Δ. Κρητικός (Τζανακόπουλος), Εσάι (Φραντζής), Βράπι (Σ. Κρητικός), Βιντζηλαίος

ΑΟΠ: Χανιώτης, Καντιώτης, Σωτηρόπουλος, Γκιόκα, Καραφυλλάκης, Τσούκε, Αρκουλής (Χίσκα), Σγουράτι (Ράπτης), Γιαννούλης, Τριανταφυλλίδης, Γιουρτζίδης.

Διαιτητής: Κουζούμης με βοηθούς τους κ.κ. Ιω. Ρούσσο και Ευαγ. Ρούσσο.