17
Κυρ, Φεβ

Νίκη ΑΟΠ επί Αστέρα | Πανικός για την 3η προνομιούχο θέση του Ομίλου (Βαθμολογία)

> Ποδόσφαιρο

Ο ΑΟΠ έπαιξε τόσο… όσο… για να πετύχει μία καθαρή νίκη με 2-0 επί του Αστέρα Μαρμάρων και να καταλάβει και μαθηματικά μία από τις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα του Ομίλου, που στέλνουν τις ομάδες απευθείας στα μπαράζ για την ανάδειξη του πρωταθλητή Κυκλάδων.

Από την άλλη ο Αστέρας –που έχει ενθουσιάσει τους φίλους του με την πορεία του στο β’ γύρο του πρωταθλήματος- είδε να περιπλέκεται ακόμα περισσότερο η υπόθεση για την τρίτη προνομιούχο θέση του Ομίλου, που και αυτή μέσω αγώνων μίνι πρωταθλήματος με τις άλλες τρίτες ομάδες των Ομίλων, οδηγεί στα μπαράζ για τον πρωταθλητή.

Τα γκολ για την ομάδα της Παροικιάς πέτυχαν ο Γιουρτζίδης με απευθείας χτύπημα φάουλ στο 28ο λεπτό και ο Τσούκε με κεφαλιά στο 67ο λεπτό.

Ακόμα και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν γκολ, αλλά και οι δύο τερματοφύλακες (Χαριστός, Αμπράμοφ), είχαν εξαιρετικά αντανακλαστικά και έσωσαν τις ομάδες τους.

Τέλος, ο διαιτητές κ. Κουζούμης, απέβαλε τον Κρητικό του Αστέρα στο 86ο λεπτό, καθώς και τους προπονητές των δύο ομάδων. Στο 59ο λεπτό τον κ. Χρ. Γαβαλά των γηπεδούχων και στο 75ο λεπτό τον κ. Χρ. Σάμιο των φιλοξενουμένων.

Οι πρωταγωνιστές

ΑΟΠ: Χαριστός, Ρέλλας, Καντιώτης, Καραφυλλάκης, Χίσκα, Γκιόκα (Κούτσα), Ράπτης (Μπέρτι), Γιουρτζίδης, Αρκουλής (Σαρρής), Γιαννούλης. Τσούκε.

Αστέρας Μαρμάρων: Αμπράμοφ, Μπελούκης (Χαραλαμπίδης), Κλούβας, Παρζάλης, Κρητικός, Ρέις, Αναστασάκης, Κληρονόμος, Αλιπράντης, Μοστράτος, Αντιπαριώτης

Διαιτητής: Κουζούμης, με βοηθούς τους κ.κ. Αγγέλου και Γ.Α. Μαθοιυδάκη.