Στο τελευταίο παιχνίδι για το έτος, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος παίδων, το απόγευμα του Σαββάτου (16/12) ο Μαρπησσαϊκός πήρε το ροζ φύλλο με σκορ 69-47 απέναντι στον Α.Ο. Πάρου.

Η ομάδα του Θοδωρή Καζακίδη, που στοχεύει στο Final Four, έκανε το τέσσερα στα τέσσερα και εξακολουθεί να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του 2ου ομίλου μαζί με την επίσης αήττητη και προσεχή της αντίπαλο Α.Ε. Σαντορίνης. Από την άλλη πλευρά, το σύνολο του Θοδωρή Παλαιοχωρίτη, που είναι μία νέα ομάδα που «χτίζεται» και παίρνει σημαντικές εμπειρίες φέτος, μετρά πλέον μία νίκη και τρεις ήττες.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Μαρπησσαϊκός ξεκίνησε δυνατά και πήρε γρήγορα μία διψήφια διαφορά, που διατήρησε καθ’ όλη τη διάρκεια, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο +21 (36-15). Στην γ’ περίοδο ο Α.Ο. Πάρου αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 10-17 μείωσε στους 14 πόντους (46-32), αλλά έκτοτε δεν είχε ανάλογη συνέχεια στο παιχνίδι του και η ομάδα της Μάρπησσας έφτασε στη νίκη με 69-47.

Τέλος, σημειώνεται ότι, πρώτος σκόρερ του αγώνα και κορυφαίος για τον Α.Ο.Π. ήταν ο Μαούνης που σημείωσε 21 πόντους και 2 τρίποντα, έχοντας παράλληλα πλούσια στατιστική και καλό οργανωτικό ρόλο, ενώ ο Μαρπησσαϊκός είχε τέσσερις «διψήφιους» αθλητές.

Τα δεκάλεπτα: 22-9, 36-15 (ημ.), 46-32, 69-47.
Μαρπησσαϊκός: (Καζακίδης), Μητσάτσος, Μακρής 3, Μοστράτος 4, Κλαμπατσέας 3, Ελ. Ζυκάι 2, Ρούσσος 11, Λ. Ζυκάι 17 (1), Κανάλες 16 (2), Παπαδόπουλος, Μπιλίρης 13 (1), Τριβυζάς, Δραγάζης.
Α.Ο. Πάρου: (Παλαιοχωρίτης), Πάσσος 2, Μαούνης 21 (2), Μιγγόπουλος 5, Παπαδόπουλος 4, Αραβαντινός, Βιδάλης 5, Σεφγκίνι, Βρεττός 4, Βλάσι 4 (1), Ραγκούσης 2, Σαρρής.