Με δύο σπουδαία ροζ φύλλα στις αποσκευές τους, έπειτα από ματς «θρίλερ» που κρίθηκαν στο καλάθι, τόσο οι άνδρες όσο και οι έφηβοι του Μαρπησσαϊκού «άλωσαν» την έδρα της Α.Ε. Σαντορίνης και «βλέπουν» Final Four. Από την άλλη πλευρά, για τον Α.Ο. Πάρου, οι άνδρες γνώρισαν άσχημη ήττα από τον Ποσειδώνα, ενώ οι γυναίκες συνέτριψαν την Α.Ε. Σαντορίνης και πήραν την πρώτη νίκη τους…

Ανδρών: Α.Ε. Σαντορίνης-Μαρπησσαϊκός 56-58

Η σημαντική νίκη που πανηγύρισε ο Μαρπησσαϊκός, επί της Α.Ε. Σαντορίνης για το πρωτάθλημα ανδρών, του δίνει το δικαίωμα όχι απλώς να περάσει στην τελική φάση, αλλά να κατακτήσει και την πρώτη θέση καθώς συνεχίζει μόνος αήττητος με 5×5.
Η ομάδα του Θοδωρή Καζακίδη, που παρατάχθηκε χωρίς τον πρώτο της σκόρερ Ανέστη Πιλάτο, είχε πολύ καλό ξεκίνημα όπου προηγήθηκε με 11 πόντους, ενώ στην επανάληψη οδήγησε το ματς σε χαμηλό σκορ, βρήκε λύσεις με άμυνα ζώνης και με πρωταγωνιστές τους Οικονόμου και Παπαχατζή έφθασε στη πολυπόθητη νίκη.
Δεκάλεπτα: 11-22, 30-32 (ημ.), 41-44, 56-58.
Μαρπησσαϊκός: (Καζακίδης), Ρίνι 2, Τριαντάφυλλος 8 (1), Μηναδάκης, Μυζεκιάρι, Μπιλίρης, Προμπονάς, Παπαχατζής 13 (1), Βισκούλι 9, Οικονόμου 26 (1), Τριβυζάς, Αθανασίου.

Εφήβων: Α.Ε. Σαντορίνης-Μαρπησσαϊκός 49-51

Σ’ ένα ματς όπου οι έφηβοι του Μαρπησσαϊκού βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και 15 πόντους στην β’ περίοδο, παρ’ όλα αυτά κατάφεραν ν’ αλλάξουν τα δεδομένα και με εξαιρετική άμυνα στο β’ ημίχρονο (δέχθηκαν μόλις 17 πόντους) πανηγύρισαν μία πολύτιμη νίκη που πιθανότατα θα τους οδηγήσει στο Final Four.
Δεκάλεπτα: 16-10, 32-24 (ημ.), 42-40, 49-51.
Μαρπησσαϊκός: (Καζακίδης), Ρίνι 16 (1), Τριαντάφυλλος 6 (1), Μηναδάκης 9 (3), Γ. Μπιζάς, Μυζεκιάρι 5 (1), Κανάλες, Τριβυζάς 7, Μπιλίρης 8 (1), Π. Μπιζάς, Αθανασίου.

Ανδρών: Ποσειδών Σαντορίνης-Α.Ο. Πάρου 69-61

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η ανδρική ομάδα του Α.Ο. Πάρου στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ποσειδώνα Σαντορίνης, με συνέπεια να γνωρίσει την 3η ήττα της στο πρωτάθλημα και να απομακρύνεται πλέον από την προνομιούχο δυάδα.
Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο ο Α.Ο.Π. δέχθηκε πολλά τρίποντα, την ίδια στιγμή που τα δικά του ποσοστά δεν ήταν καλά. Επίσης, αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ποσειδώνας αγωνίστηκε χωρίς εφήβους -όπως ορίζει η προκήρυξη- ωστόσο οι άνθρωποι του Α.Ο.Π. δεν έκαναν ένσταση, προς τιμήν τους, καθώς έχασαν δίκαια στο παρκέ.
Δεκάλεπτα: 23-15, 39-29 (ημ.), 55-45, 69-61.
Α.Ο. Πάρου: (Παλαιοχωρίτης), Ρούσσος, Μαρούδας 5, Κονδύλης 3, Βαγιόπουλος 3 (1), Σαρρής 16, Καλόγηρος 14 (1), Αραβαντινός 16 (2), Βλάσι 4, Καραπέτης, Τσίπη.

Γυναικών: Α.Ο. Πάρου-Α.Ε. Σαντορίνης 70-19

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα γυναικών πέτυχε ο Α.Ο. Πάρου, επικρατώντας με το ευρύ σκορ 70-19 της Α.Ε. Σαντορίνης, σ’ ένα παιχνίδι που όπως φαίνεται και από τα στοιχεία του δεν αντέχει ιδιαίτερης ανάλυσης, καθώς η αγωνιστική διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν χαοτική.
Δεκάλεπτα: 28-1, 36-9 (ημ.), 55-14, 70-19.
Α.Ο. Πάρου: (Ζαμπακόλας), Σιφναίου 7, Αργυρίου 9 (1), Φασούλα 7, Αποστολοπούλου 13 (1), Βιώνη 14 (1), Γκιλάι, Οικονόμου, Χανιώτη 5, Συριανού 5, Κοττίκα 2, Πετροπούλου 6, Δαφερέρα 2.