Εκτός έδρας αγώνες στη Σαντορίνη έδωσαν το Σαββατοκύριακο (2-3/12) οι Παριανοί εκπρόσωποι για την 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών της Ε.Σ.Κ. Κυκλάδων, με τον Μαρπησσαϊκό (φωτό) να παίρνει το ροζ φύλλο απέναντι στο νεοφώτιστο Ποσειδώνα και τον Α.Ο. Πάρου να μην τα καταφέρνει κόντρα στη δυνατή Α.Ε.Σ.

Ποσειδών Σαντορίνης-Μαρπησσαϊκός 62-69

Το δύο στα δύο πραγματοποίησε η ομάδα του Θοδωρή Καζακίδη, σημειώνοντας την πρώτη της εκτός έδρας νίκη απέναντι στον αξιόμαχο Ποσειδώνα Σαντορίνης. Ο Μαρπησσαϊκός ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και ήλεγξε το ρυθμό και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκε με 35-43. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν και μείωσαν το σκορ στους 4 πόντους, αλλά δεν μπόρεσαν κάτι περισσότερο και ο Μαρπησσαϊκός με καλή διαχείριση στο φινάλε έφθασε στη νίκη με 62-69.
Τα δεκάλεπτα: 16-25, 35-43 (ημ.), 50-56, 62-69.
Ποσειδών Σαντορίνης: (Αντιμισάρης), Πανταζής 1, Σαββόπουλος 4, Δεμπερδεμίδης 16 (4), Μογκολιάς 8 (2), Δεδούσης 10, Καρίκας, Τουσμάνης, Αντιμισάρης, Μητσέας 23 (2), Φύτρος, Μηλιάδης, Αρμόνης.
Μαρπησσαϊκός: (Καζακίδης), Ρίνι 8, Τριαντάφυλλος 17 (1), Μηναδάκης 2, Πιλάτος 15 (2), Μυζεκιάρι 5 (1), Προμπονάς, Σκιαδάς, Παπαχατζής 8 (1), Τριβυζάς, Μπιλίρης 6 (2), Μπιζάς, Αθανασίου 8.

Α.Ε. Σαντορίνης-Α.Ο. Πάρου 73-53

Μόνο για ένα ημίχρονο (38-30) ήταν ανταγωνιστικός ο ελλιπής Α.Ο. Πάρου απέναντι στην πρωτοπόρο ομάδα και φαβορί του 2ου ομίλου Α.Ε. Σαντορίνης. Το κακό τρίτο δεκάλεπτο για την ομάδα του Θοδωρή Παλαιοχωρίτη, που δέχθηκε επιμέρους σκορ 24-9, έκρινε ουσιαστικά την έκβαση της αναμέτρησης, καθώς στην τελευταία περίοδο παρά την προσπάθεια της δεν μπόρεσε να αλλάξει τα δεδομένα. Έτσι ο Α.Ο.Π. γνώρισε την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα με σκορ 73-53.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-30 (ημ.), 62-39, 73-53.
Α.Ε. Σαντορίνης: (Μάμμος), Βαρβαρήγος, Φερετάι 5 (1), Τσαγκριός 1, Κατηκαρίδης 5 (1), Τζέλλος 2, Λιαπόπουλος 4, Κοτσάι 18 (1), Δεββές 16, Καφούρος 3, Ρούσσος, Χασκάι 9 (3), Μιχαλέλης 10 (2).
Α.Ο. Πάρου: (Παλαιοχωρίτης), Δημητριάδης 1, Σιφναίος 2, Μαούνης 8 (2), Στουγιάννου, Βαγιόπουλος 9 (3), Τσίπη, Σαρρής 12, Καλόγηρος 8 (1), Αραβαντινός 6, Καραπέτης 3, Παντελαίος, Βλάσι 4.